مزرعه حیوانات

11 آذر 1398 - 4:00
مزرعه حیوانات

بخش 1

خوب

بخش 2

خوب

بخش 3

خوب

بخش 4

خوب

بخش 5

خوب

بخش 6

خوب

بخش 7

خوب

بخش 8

خوب

بخش 9

خوب

بخش 10

خوب

مزرعه حیوانات داستان اتحاد و انقلاب و جامعه‌ای کمونیستی است که با شکست مواجه می‌شود. حیوانات مزرعه طی یک جنبش، انقلابی راه می‌اندازند و آقای جونز صاحب مزرعه را بیرون می‌کنند. میجر پیر رهبری این جنبش را به عهده دارد و دو خوک به نام‌های ناپلئون و اسنوبال رهبری مزرعه را عهده‌دار می‌شوند؛ اما پس از چندی خوک‌ها نیز شروع به بهره‌کشی از حیوانات مزرعه کرده و مخالفان را سرکوب می‌کنند و همین‌طور قوانینی را که در ابتدا وضع کرده بودند، زیر پا می‌گذارند.
این قوانین شامل هفت مورد می‌شد و به هفت فرمان مشهور بود. 1) همه آن‌ها که روی دو پا راه می‌روند دشمن هستند. 2) همه آن‌ها که چهارپا یا بالدار هستند دوست‌اند. 3) هیچ حیوانی حق پوشیدن لباس را ندارد. 4) هیچ حیوانی حق خوابیدن در تخت را ندارد. 5) هیچ حیوانی حق نوشیدن الکل را ندارد. 6) هیچ حیوانی حق کشتن حیوان دیگری را ندارد. 7) همه حیوانات باهم برابرند.
این داستان طعنه‌ای به انقلاب کمونیستی روسیه و مابقی جوامع کمونیستی است که عملا با شکست و خیانت و توطئه‌های داخلی مواجه شده‌اند. هرکدام از شخصیت‌های این داستان نماد عده‌ای از مردم هستند به‌طور مثال: آقای جونز نمادی از تزار روسیه و میجر پیر نمادی از نظریه‌پردازان و سردمداران کمونیستی مانند لنین و مارکس و انگلس است.
ناپلئون خوک مستبد و خودخواهی که رهبری مزرعه را به دست دارد نمادی از استالین، اسنوبال خوکی که در ابتدا به همراه ناپلئون رهبری را به عهده دارد و با توطئه او از میدان به در می‌شود نماد لئون تروتسکی، باکسر اسب نجیبی که در داستان مدام مشغول کار و بسیار سخت‌کوش و باهمت می‌باشد نمادی از قشر کارگر، موزر کلاغ پیر سخن‌چین و دروغ‌گو نمادی از کلیسای ارتدکس و سگ‌ها در این داستان نماد انسان‌هایی هستند که بسیار حریص‌اند و برای حفظ منافع خود و به دست آوردن پول بیشتر حاضرند دست به هر جنایتی بزنند و با حکومت مرکزی هر نوع همکاری را داشته باشند. خفقان سیاسی در این کتاب را می‌توان به بسیاری از جوامع تعمیم داد، جوامعی که در آن اکثر مردم قشر ضعیف هستند و با حداقل امکانات زندگی را سپری می‌کنند و حق آزادی بیان و عمل از آن‌ها گرفته‌شده است.
این کتاب نشان می‌دهد هرچقدر هم که یک جامعه برعلیه ظلم متحد شوند و بتوانند ظالمان را از پای درآورند و حکومتی جدید تشکیل دهند اما اگر در انتخاب رهبر جدید دقت به خرج ندهند بازهم ممکن است به همان وضع قبلی دچار و گرفتار ظالمی جدید شوند. پس تنها اتحاد نیست که چاره‌ساز است، اگر حیوانات آن مزرعه علاوه بر اتحاد از سطح آگاهی و فرهنگی بالایی نیز برخوردار بودند دیگر گرفتار رهبری مانند ناپلئون نمی‌شدند.
ناپلئون خود یکی از به‌اصطلاح روشنفکران و منتقدان حکومت در زمان آقای جونز بود اما همین‌که به رهبری رسید او نیز به یک ظالم بدل شد و تنها به فکر منافع خود بود. این کتاب به زبانی بسیار روان و جذاب نوشته‌شده و خوانش و فهم آن برای اکثر مخاطبان آسان خواهد بود.

نویسنده جورج اورول
مترجم امیر امیرشاهی


هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها