دکتر داتیس

15 دی 1397 - 6:50
 دکتر داتیس

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

بخش 9

متوسط

بخش 10

متوسط

بخش 11

متوسط

بخش 12

متوسط

بخش 13

متوسط

بخش 14

متوسط

کتاب دکتر داتیس شامل 7 فصل به نام‌های ابر، آفتاب، باران، تگرگ، رنگین کمان، برف و مهتاب است. این اسامی برگرفته از حوادث طبیعی ست و مربوط به ماجراهایی ست که برای دکتر داتیس پیش می‌آید. اعمال و احساسات آنی مردم ساسنگ همچون این حوادث طبیعی متغیر است. همین احساسات و فرهنگ مردم آن شهرک باعث شده غریبه‌ای همچون دکتر داتیس را در میان خودشان نپذیرند.
داتیس نام یکی از سربازان هخامنشی است و انتخاب نام داتیس برای راوی این کتاب هوشمندانه است، زیرا نامی نارایج و عجیب برای مردم شهرک ساسنگ است. در جایی از کتاب دکتر داتیس نامزد انتخاباتی شورای شهر می‌شود و به جای نام داتیس از فرید استفاده می‌کند. در سخنرانیش در انتخاب شورا سخنی از وعده و وعید در کار نیست و همین مساله مردم ساسنگ را می‌ترساند و آنها را بیشتر از او دور می‌کند. او سودای اصلاح جامعه را در سر دارد اما در این راه موفق عمل نمی‌کند. او تنها و متفاوت است و شخصیتش برای مردم ساسنگ قابل پذیرش نیست اما این مساله موجب درگیری‌های علنی نشده و گویی می‌خواهند رفته رفته ارتباط خودشان را با او قطع کنند و البته در این راه دکتر داتیس هم تا حدی همکاری لازم را با آن‌ها دارد و چندان با مردم و مریض‌هایش صمیمیت برقرار نمی‌کند، او تنها به دنبال یک هم زیستی مسالمت آمیز با آن‌هاست نه ایجاد صمیمیت، هرچند تلاش‌های او در این راه بی ثمر است و روز به روز بیشتر در لاک تنهایی خود فرو می‌رود.
جغرافیا نقش مهمی در رمان دکتر داتیس دارد و موقعیت مکانی ساسنگ با توجه به اینکه در حاشیه تهران قرار دارد، ماجراهای مختلفی را رقم زده است. به طور کل این رمان موضوعی متفاوت با اکثر رمان‌های حال حاضر دارد و بیشتر حول محور کار و محیط اجتماعی راوی می‌چرخد و پر از اصطلاحات دندانپزشکی است تا جایی که دکتر داتیس برای توضیح ناهنجاری‌های شخصیتی، اجتماعی و سیاسی از اسامی دندانپزشکی و اصطلاحات پزشکی استفاده می‌کند، به عنوان مثال او برای فرار از روزمرگی و تبدیل نشدن به یک گومای واقعی تلاش می‌کند، زیرا می‌داند سرنوشت یک گوما مرگ است. گوما نام مرحله آخر بیماری سفلیس است که پیشرفت بیماری موجب سوراخ شدن سقف کام می‌شود. و او از این گونه اصطلاحات به زیبایی بهره برده است.
در این کتاب استفاده از واژه‌های روزمره مردم عادی، اسم گذاری مناسباتی اشخاص و اشیا، دقت در ریزه کاری‌ها و خرده داستان‌های داخل متن، نثر روان و گیرا و کوتاه بودن جملات کشش لازم را برای به دنبال کشاندن مخاطب ایجاد می‌کند.



هیچ دیدگاهی ثبت نشده است



برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها