هبوط

16 دی 1397 - 1:57
هبوط

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

بخش 9

متوسط

بخش 10

متوسط

بخش 11

متوسط

بخش 12

متوسط

بخش 13

متوسط

بخش 14

متوسط

بخش 15

متوسط

بخش 16

متوسط

بخش 17

متوسط

بخش 18

متوسط

بخش 19

متوسط

بخش 20

متوسط

بخش 21

متوسط

بخش 22

متوسط

بخش 23

متوسط

مرا کسی نساخت، خدا ساخت، نه آن‌چنان‌که «کسی می‌خواست» که من کسی نداشتم، کسم خدا بود، کس بی‌کسان. او بود که مرا ساخت، آن‌چنان‌که خودش خواست، نه از من پرسید و نه از آن من دیگرم. من یک گل بی‌صاحب بودم. مرا از روح خود در آن دمید و بر روی خاک و در زیر آفتاب، تنها رهایم کرد. «مرا به خودم واگذاشت» کسی هم مرا دوست نداشت؛ به فکرم نبود. وقتی داشتند مرا می‌آفریدند، می‌سرشتند، کسی آن گوشه خدا خدا نمی‌کرد. وقتی داشتم روح می‌پذیرفتن، شکل می‌گرفتم، قد می‌کشیدم، چشانم، رنگ می‌خورد، چهره‌ام طراحی می‌شد، بینی‌ام نجابت می‌گرفت، فرشته ظریف و شوخ و مهربان و چابک پنجه‌ای، با نوک انگشتان کوچک و سحرآفرینش، آن را صاف‌وصوف نمی‌کرد.
کتاب صوتی هبوط در توضیح وقایع با سبکی سمبلیک سعی دارد بهشت را ایده‌آل و زمین را مکان تبعید انسان نشان دهد. مخاطب در حین گوش دادن به آن بدون وقفه خود را جست‌وجو می‌کند و پرسیدن سوال‌های پی‌درپی را از خود آغاز می‌نماید.
آری من از نورم، ذاتم از آتش پاک و زلال بی دود است، من این لجن‌های مجسم پلید پست را سجده کنم...؟
بزرگ‌ترین مسئله فلسفی که در هستی مرا به شگفتی وا می‌دارد و برای مجهول‌ترین مسائل ماوراء‌الطبیعی به‌هرحال حدسی، فرضی، خیالی می‌توان کرد اما این معما را به هیچ فوت‌وفن سفسطه هم نمی‌شود توجیه کرد که همین خلقت این‌ها است، آن‌همه دستگاه‌های پیچیده علمی و دقیق...

دکتر علی شریعتی در کتاب هبوط گاهی خیال‌پرداز، گاهی منطقی و گاهی تند و منتقدانه خود را در کنار مخاطب نگاه می‌دارد و سعی دارد با زبان مخاطب، فحوای کلام خود را به او القا کند.
کتاب صوتی هبوط و همچنین دیگر کتاب‌های دکتر علی شریعتی برای زمان استراحت و یا به هنگام رخت خواب رفتن نیست بلکه شما باید این کتاب را در زمان اوج بازدهی خود بخوانید تا متوجه کلمات و جملات پرمغز نویسنده شوید.
کتاب صوتی هبوط سعی دارد به لایه‌های پنهان شخص نفوذ کرده و او را کنکاش کند تا بتواند حقیقت وجودی انسان را به او بفهماند و بگوید که انسان از کجا آمده و برای چه ماموریتی به زمین هبوط‌کرده است.
دکتر علی شریعتی در تمامی 38 اثر خود انتقاد را، در پرده‌ای از نرمی و لطافت بیان می‌کند که مخاطب آن را نکته منفی کتاب تصور نکند بلکه به دنبال چرای حقیقت آن برود و درصدد بیداری و اصلاح خود باشد.
در تمامی فصول این کتاب نویسنده یک متکلم وحده است و با دیدار و سفر در سیر هبوط انسان حقیقت را درمی‌یابد.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها