بازی آخر بانو

17 دی 1397 - 11:39
بازی آخر بانو

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

بخش 9

متوسط

بخش 10

متوسط

بخش 11

متوسط

بخش 12

متوسط

بخش 13

متوسط

بخش 14

متوسط

بخش 15

متوسط

بخش 16

متوسط

بخش 17

متوسط

بخش 18

متوسط

بخش 19

متوسط

بخش 20

متوسط

بخش 21

متوسط

«وقتی وارد بخش کوچکی مثل گوران شدم، تنها چیزی که به کارم نیامد مدرک کارشناسی کشاورزی‌ام بود، تا به خود بیایم، در مصدر اموری بودم که ضرورتشان از آب، خاک، چاه  قنات و هر چیزی که به کشاورزی مربوط می‌شد، بیش‌تر بود. این واژه ضرورت هم از آن راه‌های اضطراری است که آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی بزرگ دارند، راهی که آدمی ‌در موقع اضطرار از آن استفاده می‌کند. با استفاده از همین واژه است که ترکیب‌هایی هم چون، ضرورت تاریخی و ضرورت اجتماعی ساخته ‌شده‌است. وقتی آدمی‌ نمی‌تواند انگیزه اعمال فردی و تحولات اجتماعی را به ‌روشنی درک و فهم کند، پای این واژه منحوس را به میان می‌کشد.»
بازی آخر بانو، داستان دختری روستایی به نام گل‌بانو است که با مادرش که خدمتکار خانه ارباب است زندگی می‌کند. گل‌بانو دختری بااستعداد و کنجکاو است که تحت تاثیر دوستی به نام اختر که یک مبارز سیاسی است، به کتاب خواندن علاقه‌مند ‌می‌شود و به دنیایی بزرگ‌تر ازآنچه که اطرافیان برایش در نظر گرفته‌اند، پا می‌گذارد. گل‌بانو که دوست دارد بعد از اتمام مدرسه به دانشگاه برود، خواستگارانش را رد می‌کند اما درنهایت، خواسته یا ناخواسته با ازدواج با مردی به نام «رهامی» موافقت می‌کند و به ‌این ‌ترتیب داستان ازنظر زمانی پیش می‌رود. عبارات پشت جلد کتاب شخصیت اصلی را این‌طور معرفی می‌کند:
«خانم دکتر محمدجانی هم استاد فلسفه است و هم اهل داستان. این زن مرموز که در کلاس‌های فلسفه‌اش جدیتی غریب دارد، در بعدازظهرهای جلسه‌های داستان انسانی دیگر است؛ مهربان و صمیمی. و آیا همین نمی‌تواند دلیلی باشد برای گل‌بانو بودن او؟ زنی که خواسته و ناخواسته در دشوارترین وقایع تاریخ معاصرمان نقش‌آفرینانه حضورداشته و با این همه بازیگری بوده است در دست مردانی بازیگردان؛ مردانی که هر یک بنا به هوای خود حضورش را نقش و نام بخشیدند.»
شخصیت‌های داستان، به‌خصوص گل‌بانو، فرازوفرود بسیاری دارند و با چالش‌های بسیار زیادی مواجه می‌شوند.
بلقیس سلیمانی روایت قصه‌اش را به چند شخصیت اصلی سپرده و در انتها خودش به‌عنوان نویسنده نیز وارد ماجرا می‌شود و بخشی را روایت می‌کند و درواقع تا حد زیادی، تصورات مخاطب را دگرگون می‌کند.

شخصیت‌های بازی آخر بانو

گل‌بانو/دکترمحمدجانی: شخصیت اصلی داستان. دختری محصل است که روح عصیانگر و کنجکاوی دارد و بسیار بااستعداد است.
سعید نوری: معلم روستا است و کسی است که گل‌بانو در ابتدا عاشق او می‌شود. جوانی خوش فکر که زندگی راحت در شهر را رها کرده تا در منطقه‌ای دورافتاده به خلقش خدمت کند.
بی‌بی گل: مادر گل‌بانو. زنی رنج کشیده که سرایدار مدرسه است و کار مرده‌شویی و خدمتکاری خانه ارباب را نیز انجام می‌دهد و تصمیمات او، تاثیر مهمی‌ بر زندگی گل‌بانو می‌گذارد.
ابراهیم رهامی: مهندس انقلابی است که به کار سدسازی مشغول است و ازدواج با گل‌بانو ازدواج دومش به‌حساب می‌آید. او اگرچه گل‌بانو را دوست دارد اما باعث رنج او می‌شود.

ساختار کتاب صوتی بازی آخر بانو:

رمان صوتی بازی آخر بانو، همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، شبیه به یک بازی است. بازی نویسنده با مخاطب و همچنین شخصیت‌های داستانش و همچنین بازی شخصیت‌ها با یکدیگر و با کلیت زندگی. بلقیس سلیمانی خودش در این باره می‌گوید:
«عنصر بازی، مفهومی‌است که به مفهوم جعل نزدیک است و جای بزرگی در زندگی دارد. انسان‌ها در هر زمان و موقعیتی نقشی بازی می‌کنند یا وادار به بازی نقشی می‌شوند که برحسب شرایط سخت تغییر می‌کند.
درون‌مایه اصلی داستان، عشق، جدایی، جبر و اختیار، عدالت و آرمان‌گرایی است که در بستر وقایع اجتماعی و سیاسی اوایل انقلاب و دهه شصت اتفاق می‌افتد و تا سال‌ها جریان دارد.
داستان، چندین راوی مختلف دارد که هرکدام از زاویه دید خود بخشی از ماجرا را تعریف می‌کنند و مجموعه این روایت‌ها سعی در بیان واقعیت‌هایی دارد که در ابتدا، از دید مخاطب پنهان مانده و به ‌مرور، رمزگشایی می‌شوند؛ البته هر چه که به انتها نزدیک‌تر می‌شویم، بیشتر به نسبی بودن «واقعیت»، در این داستان پی می‌بریم.
«خانم دکتر تابه‌حال فکر می‌کردم امور سنگین تحمل‌ناپذیرند، هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم سبکی تحمل‌ناپذیر باشد. راستش اصلا فکر نمی‌کردم هستی سبک باشد. همیشه سنگینی اونو رو دوش‏هام احساس می‌کردم.
مخاطب در طول داستان، بارها و بارها غافلگیر می‌شود و در اصلاح، رودست می‌خورد و عنصر تعلیق، نه‌تنها بر جذابیت رمان افزوده، بلکه در خدمت محتوای رمان است.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها