مرگ در ونیز

18 دی 1397 - 10:37
 مرگ در ونیز

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

بخش 9

متوسط

بخش 10

متوسط

بخش 11

متوسط

بخش 12

متوسط

گوستاو آشنباخ، یا آن‌گونه که او را از جشن پنجاهمین سال تولدش رسما می‌نامیدند، فن آشنباخ، در بعدازظهر روزی از بهار سال ــ ۱۹ که برای چندین ماه به قاره ما چهره‌ای خطرناک نشان داد، از منزلش در خیابان پرینتس رگنت مونیخ برای گردشی نسبتا طولانی به راه افتاد. با اعصاب خسته از کار پیش از ظهر، کاری سخت و خطیر که هم‌اینک بیشترین احتیاط، مراقبت و پشتکار را بااراده‌ای خستگی‌ناپذیر ایجاب می‌کرد، نتوانسته بود پس از صرف ناهار نیز جلو ادامه گردش چرخ آفرینندگی درون را ــ آن متوس آنیمی کنتینووس که به گفته سیسرو اساس سخنوری بدان بستگی دارد ــ بگیرد و با خواب بعدازظهر که با تحلیل روزافزون نیرویش روزی یک‌بار در میان کار روزانه ضرورت حتمی می‌یافت، خستگی کار را از تنش بدر کند. این بود که پس از خوردن چای از خانه بیرون رفته‌بود، به این امید که حرکت در هوای آزاد توان کار را به او بازگرداند و شبی ثمر بار به او عطا کند.
گوستاو فن آشنباخ شخصیت اصلی کتاب صوتی مرگ در ونیز نویسنده معروفی است که در دوران میان‌سالی به سر می‌برد، زندگی آشنباخ دارای قواعد بسیاری است و تنها بودن وی تاثیری بر زندگی او ندارد. زمانی فرامی‌رسد که این نویسنده برای نوشتن با مشکلی مواجه می‌شود و تصمیم می‌گیرد تا به سفر برود، چراکه نویسندگان با این کار می‌توانند با مشکل خود مقابله کرده و توانایی‌هایشان را بازیابند، اما از بخت بد سفر آشنباخ خوب پیش نمی‌رود، هوا در حالت بسیار بدی قرارگرفته و نویسنده میان‌سال داستان دچار افسردگی می‌شود.
یک پسربچه از یک خانواده لهستانی در هتل محل اقامت آشنباخ توجه او را جلب کرده و او مجذوب آن پسر می‌شود. روزها و لحظات مرد نویسنده به نظاره کردن پسرک می‌گذرد تا اینکه متوجه می‌شود وبا در شهر شیوع پیداکرده، اما ازآنجایی‌که خانواده‌ی پسربچه لهستانی از آن شهر نمی‌روند، او نیز در هتل می‌ماند و این‌گونه داستان مرگ در ونیز آغاز می‌شود... .

کتاب صوتی مرگ در ونیز به‌درستی تصویری از تناقض‌ها، بحران‌ها و کشمکش‌های آلمان در اواخر قرن نوزدهم و بیستم است.
مرگ در ونیز مواردی را در دل خود جای‌داده که نویسنده آن یعنی توماس مان نیز با آن‌ها درگیر بوده، مسائلی چون تناقض میان عقل و احساس، خرد و روشنگری، عقل ستیزی، لذت و پرهیز و... حتی برخی از اتفاقات داستان نیز عینا برای توماس مان رخ‌داده است.
در زمان شیوع وبا در جزیره‌ای نزدیک به ونیز توماس مان نیز که احساس افسردگی داشته و گمان می‌برده چشمه الهاماتش خشک‌شده است به آن جزیره سفر می‌کند تا از شرایط موجود فرار کند و درست زمانی که به جزیره می‌رود متوجه وبا می‌شود.
جدای از مسائل و تجربیات شخصی که مان در مرگ در ونیز استفاده کرده، این کتاب به‌خوبی بیانگر عقایدی است که در دوران خود موردبحث قرار داشته که اعم‌اند از زوال فرهنگی و شخصیتی و انحطاط اخلاقی و اجتماعی که در رمان‌های هم‌دوره آن نیز بسیار به چشم می‌خورد.
شخصیت اصلی داستان کتاب صوتی مرگ در ونیز، در جدایی خودساخته از زندگی و کشش به‌سوی زیبایی هنری به مرگ دچار می‌شود. شخصیت اصلی این داستان که ذهن و خیالش به سمت خواب‌هایی تاثیر گرفته از مرگ و ماورا است، گویی به شکل ناخودآگاه در یک بعدازظهر با مرگ روبه‌رو می‌شود.
مرگ آشنباخ در ونیز، آن‌گونه که در این اثر به نمایش گذاشته مى‌شود، از عناصر مختلف و متنوعى ترکیب‌شده که براى درک صحیح آن باید همه این عناصر را به‌درستی شناخت.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها